Utwardzanie światłem UV – wszystko, co warto wiedzieć

Utwardzanie światłem UV – wszystko, co warto wiedzieć

3 września, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Utwardzanie światłem UV jest technologią, która na tę chwilę zapewnia najbardziej rozwojowy kierunek z dziedziny utwardzania chemii przemysłowej i ma znaczą przewagę nad klasycznymi metodami, ponieważ daje lepsze wyniki. Zwłaszcza jeśli chodzi o czas samego utwardzenia, ale także znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na bardzo kosztowne pola odkładcze i ogranicza koszty produkcji.

Utwardzanie światłem UV, jako proces.

Utwardzanie światłem UV klejów, lakierów lub farb stanowi skomplikowany proces, a na końcowy wynik wpływa specyfika aplikacji, emisja światła UV i formuła chemiczna utwardzanej substancji. Te trzy elementy są se sobą ściśle powiązane, a najmniejszy brak harmonii w jednym, będzie wpływał na pozostałe dwa elementy.

Na czym polega utwardzanie światłem UV?

Ostanie lata to wzrost tempa fotoutwardzalnych farb, klejów i lakierów. Ma to bezpośredni związek z postępem w zakresie opracowywania nowych formuł fotoinicjatorów, a to wpływa na poprawę ekonomiczności procesów malowania i lakierowania UV. Utwardzanie z przy użyciu promieni UV wykorzystuje intensywne światło ultrafioletowe, aby wyzwolić reakcję chemiczną wewnątrz powłoki i zapewnić jej niemal natychmiastowe utwardzenie w tych obszarach, które są wystawione na działanie promieni UV.

Lampy UV w przemyśle

Najbardziej powszechnym rozwiązaniem wykorzystywania lamp UV w przemyśle jest lakiernictwo, a także łączenie przedmiotów za pomocą specjalnych klejów. Utwardzanie światłem UV, w tych konkretnych przypadkach, umożliwia szybsze wiązanie się spoin klejowych i utwardzanie powłok lakierniczych. Pozwala to na przyśpieszenie procesów produkcyjnych. W przemyśle najczęściej utwardzanie światłem UV stosuje się w:

  • poligrafii,
  • uszlachetnianiu druku,
  • suszeniu i utwardzaniu klejów,
  • sterylizacji wody i powietrza,
  • lakiernictwie

Gdzie stosowane są technologie oparte o lampy UV?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, technologia oparta o lampy UV ma coraz szersze zastosowanie w wielu branżach, czasami bardzo od siebie odległych, ale najczęściej wykorzystuje się ją w drukarniach, warsztatach meblarskich i stolarskich. Natomiast klejenie z zastosowaniem utwardzania spoiny promieniowaniem UV wykorzystywane jest w motoryzacji, elektronice, elektrotechnice, medycynie i branży optycznej.

Podsumowanie

Utwardzanie światłem UV znajduje zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle i ciągle pojawiają się nowe obszary, w których można wykorzystać tę technologię. Zapewnia to stały postęp i unowocześnianie rozwiązań w tym zakresie. Utwardzanie światłem UV pozwala udoskonalać procesy produkcji i montażu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że na proces utwardzania światłem UV składa się wiele parametrów, a każdy z nich może mieć wpływ na jego ostateczne powodzenie lub niepowodzenie.