Trawnik, jako nieodłączny element każdego ogrodu

Trawnik, jako nieodłączny element każdego ogrodu

27 października, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Praktycznie każdy ogród, musi mieć jeden element wspólny, którym jest trawnik. Trzeba tutaj przyznać, iż bez trawnika, nasze ogrody nie są kompletne, toteż warto tutaj zadbać o ten właśnie element naszych ogrodów, tym bardziej, iż założenie i utrzymanie dobrego trawnika nie jest wcale takie proste, jakby się nam mogło pozornie wydawać. Sprawdźmy w takim razie jak przygotować miejsce pod założenie dobrego trawnika, i jak o niego dbać, aby zapewnić sobie wspaniały, estetyczny i bardzo elegancki trawnik w naszym przydomowym ogrodzie.

Przygotowanie miejsca pod założenie trawnika.

Zdecydowanie najważniejszym aspektem zakładania trawnika, będzie przygotowanie odpowiedniego podłoża. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż to nie jest po prostu zwykła trawa, które urośnie byle gdzie i w byle jakich warunkach. Musimy się postarać, aby zagwarantować trawnikowi dobre warunki do wzrostu, aby mógł cieszyć nasze oko, i stanowić doskonałe tło do pozostałych elementów ogrodu, jak również zapewnić nam miejsce wypoczynku. Prace przygotowawcze możemy podzielić na kilka kroków, a będą to po kolei:

  • Prace porządkowe – należy starannie usunąć wszystkie śmieci z podłoża, gruz, większe kamienie
  • Rozluźnienie gleby – przekopać teren pod trawnik na głębokość około 25-30 cm, czyli na głębokość typowego szpadla.
  • Usuwanie chwastów – po przekopaniu gleby, należy starannie usunąć wszystkie chwasty z gleby.
  • Jakość podłoża – należy odpowiednio rozluźnić glebę gliniastą, a zagęścić piaszczystą. Musimy także zapewnić odczyn pH, na poziomie 5,5-6,5 a więc lekko kwaśny. Warto także zasilić glebę obornikiem, kompostem czy też innymi środkami, chociażby takimi jak nawóz do trawnika dostępny w każdym niemal sklepie ogrodniczym.
  • Siatka przeciw kretom – warto także na głębokości 10cm założyć siatkę ochroną przeciw kretom
  • Profilowanie powierzchni – trzeba także zadbać o to aby prawidłowo wyrównać powierzchnię pod trawnik, co będzie miało wpływ na późniejszy komfort przycinania trawnika przy pomocy kosiarki.
  • Zagęszczenie gruntu – należy solidnie podlać glebę na terenie siania trawy i odczekać około dwóch tygodni aż się ustabilizuje.

Zakładanie trawnika.

Samo zakładanie trawnika nie jest już tak skomplikowane, aczkolwiek trzeba będzie jeszcze dobrać odpowiednie nasiona trawy bądź też dobrać odpowiedni gatunek trawy na rolce, w zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, aczkolwiek trzeba przyznać, iż trawnik z rolki zdaje się być bezpieczniejszy, bowiem w tym przypadku nie ryzykujemy, że dopiero co wysiane nasiona trawy zostaną pożarte przez wszędobylskie ptactwo. Niezależnie jednak od tego na jaki rodzaj trawnika zdecydujemy się ostatecznie, z całą pewnością na dobrze przygotowanym gruncie będzie miał się dobrze i będzie wyraźnie podnosił estetykę naszego przydomowego ogrodu.