Promieniowanie podczerwone w przemyśle.

Promieniowanie podczerwone w przemyśle.

16 października, 2022 0 przez Tomasz Kozłowski

Współcześnie, promieniowanie podczerwone, wykorzystywane jest w bardzo wielu gałęziach przemysłu. W każdym przypadku jego zastosowania, przynosi ono konkretne, wymierne korzyści. Ogólnie, promieniowanie podczerwone, to nic innego, jak naturalne ciepło, powstające w procesie fototermicznym. Co ważne, jest to rozwiązanie o wiele skuteczniejsze, niż standardowo stosowane metody grzewcze.

Gdzie możemy wykorzystywać promieniowanie podczerwone?

Tak jak już wspomnieliśmy, promieniowanie podczerwone, może być wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. W każdym z nich zaś, sprawdza się doskonale. Przyczynia się do usprawnienia przebiegu poszczególnych procesów technologicznych. W wielu przypadkach, zapewnia skrócenie czasu przebiegu danego procesu. W innych zaś, zapewnia możliwość osiągnięcia zupełnie lepszej jego efektywności. Obecnie, promieniowanie podczerwone wykorzystywane jest w następujących zastosowaniach:

  • Ogrzewanie pomieszczeń zarówno mieszkalnych jak i przemysłowych
  • Utwardzanie lakierów oraz farb w przemyśle drukarskim
  • Suszenie tunelowe na przykład drewna.
  • Utwardzanie spoin klejowych

Ogólnie rzecz biorąc, poprzez zastosowanie odpowiednich promienników UV, możemy osiągnąć bardzo wiele korzyści. Dla każdego zastosowania będzie to oczywiście inny promiennik, o innej mocy, co pozwoli osiągnąć maksymalny poziom efektywności danego rozwiązania technologicznego.

Czy warto inwestować w rozwiązania opierające się o promieniowanie UV?

Biorąc pod uwagę liczne korzyści, płynące z zastosowania tego typu rozwiązań, możemy stwierdzić, iż warto. Koszty poniesione na inwestycję w nowoczesny promiennik UV, zostaną w całości a nawet ze sporą nawiązką zrekompensowane przez wszystkie korzyści, płynące z jego wykorzystania.

Okazuje się też, iż poprzez promieniowanie podczerwone, możemy osiągnąć dobre efekty grzewcze, przy zdecydowanie niższych kosztach. Dla porównania. Klasyczny grzejnik elektryczny, w celu ogrzania danego pomieszczenia, będzie wykorzystywać przykładowo 2kW energii elektrycznej. W tych samych warunkach pomieszczenia, wystarczy nam promiennik UV, zużywający maksymalnie 500W. Podobnie ma się rzecz z pozostałymi zastosowaniami promieniowania podczerwonego. W każdym przypadku przynosi to konkretne korzyści i wymierne efekty.

Podsumowanie.

Jest to więc bardzo dobra technologia, przynosząca wiele korzyści. Jej wdrożenie nie pociąga za sobą nazbyt wygórowanych kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu bardzo wyraźnych, korzystnych efektów. Możemy więc powiedzieć, iż promieniowanie podczerwone, w najbliższym czasie, będzie stale zyskiwać na popularności. Stale prowadzone są też badania, mające na celu wdrożenie tej technologii w wielu innych zastosowaniach. Możemy się więc spodziewać, iż w najbliższym czasie, promienniki UV będą pojawiać się w coraz większej ilości, różnorodnych technologii, stosowanych przez nas na co dzień.