Prawidłowe odświeżenie pomieszczeń mieszkalnych

Prawidłowe odświeżenie pomieszczeń mieszkalnych

29 kwietnia, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

W każdym domu czy tez mieszkaniu, prędzej czy później przyjdzie czas na przeprowadzenie koniecznego odświeżenia wszystkich pomieszczeń. Z reguły, raz na pięć lat, jest to czynnością czysto obowiązkową, bowiem codzienna eksploatacja pomieszczeń mieszkalnych pozostawia na ścianach spory nalot. Dym tytoniowy, tłuszcz z kuchennego pieca, ciepły, nadpalony kurz z grzejników. Wszystko to z biegiem czasu wpływa na czernienie ścian, które wobec tego też należy odświeżyć. W tym celu z reguły wołamy od razu malarza, aczkolwiek warto się zastanowić nad sensownością tego wydatku, bowiem w wielu przypadkach, zwykłe odświeżenie jesteśmy w stanie przeprowadzić w pełni samodzielnie.

Co nam będzie potrzebne?

Przede wszystkim troszkę umiejętności i odpowiednie narzędzia. Najważniejsze będą szczotki, pędzle, dobra szpachelka, oraz wałek malarski. Warto tutaj zaopatrzyć się od razu w dobre jakościowo zestawy pędzli malarskich od producenta, które będą zawierać najważniejsze, najczęściej wykorzystywane pędzle, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić praktycznie cały remont pomieszczeń mieszkalnych. Oczywiście musimy także przygotować się do przeprowadzenia wszystkich prac poprzez przygotowanie ścian do malowania, o czym powiemy w następnym akapicie. Tutaj jeszcze tylko wypada nam nadmienić, iż w zdecydowanej większości przypadków, możemy prace malarskie przeprowadzić samodzielnie. chyba, że od razu bierzemy się za remont generalny, co wymagać będzie od nas niestety wykonania na nowo instalacji wodnej, kanalizacyjnej, cieplnej, czy też elektrycznej, a tego typu prace raczej do najprostszych nie należą i będą wymagać od nas zaproszenia fachowca. Wiąże się to oczywiście z poniesieniem pewnych kosztów, niemniej jednak jest to niezbędne, jeśli chcemy aby remont generalny był przeprowadzony prawidłowo.

Przygotowanie ścian do odświeżenia.

Jeśli jednak nie musimy przeprowadzać remontu generalnego, wystarczające będzie tradycyjne odświeżenie ścian, poprzez ich umycie, uzupełnienie ewentualnych ubytków i pomalowanie. W pierwszej kolejności, jak już wspomnieliśmy, trzeba będzie ściany umyć, aby zmyć z nich jak największe ilości brudu i kurzu. W tym celu można zastosować odpowiednie przygotowane preparaty bądź też letnią wodę z 1-2% roztworem mydła szarego. Po wyschnięciu ściany należy przejrzeć pod kątem ewentualnych ubytków i należycie je zaszpachlować, oraz wyszlifować. Potem pozostaje nam jeszcze zagruntowanie podłoża celem wyrównania jego chłonności i ostatecznie malowanie. Tutaj oczywiście warto wiedzieć w jakich przypadkach stosować szczotki malarskie, w jakich pędzle, a w jakich można przyspieszyć pracę rozprowadzając farbę przy pomocy wałka malarskiego. Jest to jednak temat na zupełnie odrębny artykuł, toteż z całą pewnością prędzej czy później będziemy się nad tym zagadnieniem pochylać, a do lektury tego wpisu z góry już zapraszamy.