Pompy przewoźne i ich zastosowanie.

Pompy przewoźne i ich zastosowanie.

7 lutego, 2022 0 przez Tomasz Kozłowski

Pompy przewoźne to cała seria urządzeń, montowanych na przyczepach. Dzięki temu, możemy sprawnie i szybko transportować je pomiędzy jednym a drugim placem budowy. Niektóre z nich, jak chociażby pompy Victor Pumps S150 oraz Victor Pumps S191, posiadają atest CNBOP (Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy). Dzięki temu też, mogą z nich korzystać jednostki straży pożarnej. Poza tym, pompy przewoźne, są użytkowane przez firmy budowlane. W tym przypadku, będą służyć głównie do zasilania instalacji igłofiltrowych, czy też innych zastosowań.

Czym charakteryzują się pompy przewoźne?

Przede wszystkim, agregaty pompowe, montowane na przyczepach wyróżniają się mobilnością. Nie musimy w ich przypadku korzystać z dodatkowych środków transportu. Motopompa tego rodzaju jest zintegrowana z przyczepką, co znacznie usprawnia jej transport. Jeśli chodzi o urządzenia wykorzystywane przez jednostki Straży Pożarnej, to przede wszystkim, są to pompy z atestami, dostoswane do pracy z wodą zanieczyszczoną. Stosuje się je zarówno do bieżącego zasilania akcji gaśniczych, jak również do usuwania skutków powodzi, czy też napełniania zbiorników w wozach bojowych wodą.

Wśród najważniejszych cech charakterystycznych dla pomp przewoźnych, możemy wyróżnić:

  • Mobilność – pozwalająca na sprawne i szybkie przemieszczanie pompy z jednego miejsca w drugie.
  • Wydajność – pompy przewoźne, pozwalają na skuteczne i wydajne pompowanie.
  • Wysokość podnoszenia – bardzo często pozwalają na pokonywanie dużych nierówności terenu.
  • Przelot zanieczyszczeń – wirniki pozwalają na pompowanie wody zanieczyszczonej z ciałami stałymi o określonej średnicy.
  • Samozasysanie – dzięki wstępnemu zalaniu korpusu pompy wodnej, cyrkulacja wody w jego wnętrzu, wytwarza podciśnienie a tym samym ewakuuje powietrze z linii ssawnej.

Dobór pompy przewoźnej do konkretnych zastosowań.

Kwestia bardzo ważną jest także to, aby pompy przewoźne precyzyjnie dobierać do konkretnych zastosowań. Musimy w tym zakresie uwzględnić wiele czynników, np. wydajność, wysokość podnoszenia, koszty eksploatacji, czy też możliwość pompowania cieczy z zawartością ciał stałych. To wszystko wynika z planowanego zastosowania. W prawidłowym doborze pompy, powinien nam jednak pomóc dostawca pomp przewoźnych, który przecież posiada stosowną w tym zakresie wiedzę. Tak więc, nie powinniśmy mieć większych trudności z prawidłowym dobraniem urządzenia do danego zastosowania.

Warto także pamiętać, iż dobór pompy przewoźnej, będzie wymagać od nas poświęcenia nieco większej ilości czasu. Jest to istotna decyzja, toteż nie możemy podejmować jej nazbyt pochopnie. Im więcej czasu i staranności włożymy w dobór pompy, tym lepsze efekty podczas pracy uda nam się osiągnąć. Dobrze dopasowana pompa przewoźna zapewni wydajną pracę i długą żywotność, co dla każdego użytkowania jest szalenie istotne.

Podsumowanie.

Należy więc podkreślić, iż pompy przewoźne, charakteryzują się bardzo szerokim zakresem zastosowania. Ich poprawny dobór, pozwoli nam na skuteczną ich eksploatację w różnych okolicznościach. Zawsze jednak będą to wydajne i skuteczne pompy przewoźne, które możemy sprawnie transportować pomiędzy różnymi miejscami ich wykorzystania.