Nawadnianie upraw profesjonalnych.

Nawadnianie upraw profesjonalnych.

13 lutego, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

Prowadzenie gospodarstwa rolnego zajmującego się uprawą na wysokim poziomie, wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy z zakresu uprawy roślin, ale także pewnego poziomu inwestycji w niezbędne wyposażenie. Jednym z kluczowych elementów tego typu gospodarstw będzie profesjonalne wyposażenie w zakresie nawadniania, dzięki któremu cały proces związany z nawadnianiem będzie można w pełni zautomatyzować. Zobaczmy w takim razie, jak to będzie wyglądać oraz jak podejść do kwestii prawidłowego nawadniania.

Systemy nawadniania do upraw profesjonalnych.

Przede wszystkim trzeba będzie zainwestować w profesjonalny system nawadniający do upraw profesjonalnych, bowiem w większości przypadków będziemy mieć do czynienia z dość sporym areałem upraw wymagającym nawadniania. Dlatego też, warto jednak wyłożyć nieco większe pieniądze, aby dzięki temu proces nawadniania upraw był do maksimum zautomatyzowany. W zdecydowanej większości przypadków będziemy więc korzystać w takich sytuacjach z profesjonalnych deszczowni rolniczych, które gwarantują nam nie tylko odpowiednie podejście do nawadniania, ale także spory zakres mobilności. Oczywiście trzeba będzie także zainwestować w odpowiednio dobrane profesjonalne zraszacze do deszczowni, które będą stanowić podstawę naszego systemu nawadniania. W związku z powyższym trzeba będzie liczyć się z dość sporymi wydatkami w tym zakresie, niemniej jednak są one jak najbardziej niezbędne, gdyż w przypadku braku opadów atmosferycznych, należy nawadniać swoje uprawy we własnym zakresie, aby nie doprowadzić do zbyt wysokiego poziomu strat.

System nawadniania.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w pobliżu nawadnianych pól uprawnych zbiornika wodnego, lub przynajmniej możliwości wykopania studni. Wtedy wystarczy rozstawić system nawadniania, wraz z wszystkimi zraszaczami, a wodę można będzie na bieżąco pobierać ze zbiornika wodnego lub z własnej studni. Generalnie rzecz ujmując, trzeba tutaj przyznać, iż tego typu inwestycje są jak najbardziej niezbędne, bowiem pozwalają ograniczyć poziom strat rolnika w przypadku braku opadów atmosferycznych. W przypadku braku własnej deszczowni, niestety trzeba liczyć tylko i wyłącznie na łaskawość pogody, zaś w przypadku kiedy posiadamy własny system nawadniania, susza nie będzie stanowić większego problemu. Rzecz jasna trzeba jeszcze tutaj pamiętać o tym, aby nawadnianie przeprowadzać w odpowiedniej porze dnia, czyli najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy słońce nie jest jeszcze nazbyt mocne i nie świeci jak oszalałe, bowiem nawadnianie przy piekącym słońcu, może doprowadzić jedynie do poparzenia roślin a tym samym do ich nieuniknionej śmierci. Tak więc umiejętne podejście do kwestii nawadniania, oraz zaopatrzenie się w niezbędne systemy nawadniające, deszczownie, oraz profesjonalne zraszacze do deszczowni, to w tym przypadku podstawa.