Korzystanie z magazynu konsygnacyjnego
29 listopada, 2016Usługa prowadzenia magazynu konsygnacyjnego, pojawiła się zupełnie niedawno w ofercie większości przedsiębiorstw magazynowo logistycznych. Jest ona skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, pozyskujących duże ilości surowca produkcyjnego od dostawców, prowadzących swoją działalności na ternie UE. Mamy tutaj do czynienia ze specjalna formą magazynowania surowców produkcyjnych, powalającą na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Przede wszystkim pozwala nam na odsunięcie w czasie konieczności opłacenia podatku VAT, od zakupionych surowców produkcyjnych. Zobaczmy zatem, jak to wszystko wygląda w praktyce, i czym w ogóle jest wspomniany magazyn konsygnacyjny.
Co w treści artykułu?
Idea magazynu konsygnacyjnego.
Samo pojęcie magazynu konsygnacyjnego zostało stworzone właśnie w celu umożliwienia przedsiębiorcom pewnej optymalizacji kosztów prowadzonej działalności. W normalnym przypadku, zakupienie dużej ilości surowca produkcyjnego wiąże się z koniecznością zapłacenia sporej kwoty podatku VAT. W przypadku zaś skorzystania z magazynu konsygnacyjnego można będzie ten problem ominąć. W sytuacji kiedy duża ilość towaru czy też surowca, trafi na magazyn konsygnacyjny, przedsiębiorca nie musi płacić z tego tytułu podatku VAT. Obowiązek podatkowy, powstaje bowiem dopiero w momencie podjęcia surowca w magazynu. Można więc powiedzieć, iż magazyn konsygnacyjny jest tutaj po to, aby kupując duże ilości surowca nie ponosić kosztów VAT od tej jego części, która będzie nie wykorzystana. Umożliwia to zakupienie zapasów surowca na dłuższy okres czasu, z zachowaniem płynności finansowej. Podatek i tak będzie odprowadzony, niemniej jednak będzie to rozłożone bardziej w czasie. W przypadku zaś, kiedy pewna część surowca nie zostanie wykorzystana w ogóle, po prostu wróci do dostawcy, i nie trzeba będzie dodatkowo zaprzątać sobie głowy odzyskaniem podatku VAT.
Gdzie skorzystać z magazynu konsygnacyjnego?
Oczywiście najlepiej u zewnętrznych dostawców usługi tego rodzaju. W zdecydowanej większości przypadków firmy oferujące usługi magazynowe na rzecz przedsiębiorstw, oferują tego typu rozwiązanie, jako jedno z lepszych dla wielu przypadków. Druga kwestią jest to, iż aby prowadzić magazyny konsygnacyjne, należy spełnić określone warunki a to wymaga także poniesienia pewnych kosztów. Zdecydowanie lepiej będzie więc po prostu wykorzystać już działające magazyny konsygnacyjne, niż tworzyć swój własny.
Podsumowując.
Musimy więc powiedzieć, iż opcja skorzystania z magazynu konsygnacyjnego będzie dla wielu przedsiębiorców jednym z lepszych rozwiązań, pozwalających na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Wiadomo przecież, iż konieczność zapłacenia podatku VAT od dużych ilości zakupionego surowca produkcyjnego będzie nieść za sobą konieczność wyłożenia sporych pieniędzy co może w wielu przypadkach zachwiać płynnością finansową. Jest to więc ukłon europejskiego ustawodawcy w stronę wielu przedsiębiorstw europejskich, które dzięki temu mają ułatwione zadanie w przypadku pozyskiwania surowców od zagranicznych dostawców działających jednak w ramach UE.