Dobór różaneczników do uprawy w przydomowym ogrodzie

Dobór różaneczników do uprawy w przydomowym ogrodzie

18 lipca, 2017 0 przez Tomasz Kozłowski

Uprawianie Różaneczników w przydomowym ogrodzie, może się okazać jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań w zakresie estetyki, bowiem są to jedne z piękniejszych a zarazem mniej wymagających krzewów ozdobnych do uprawy ogrodowej. W zależności od odmiany osiągają rozmiary w graniach kilkudziesięciu centymetrów, aż do kilku metrów. Przede wszystkim jednak, na największą uwagę zasługuje fakt, iż spora ilość odmian Różaneczników pozostaje zimozielona, przez co nasz ogród może ładnie wyglądać nawet poza sezonem. Zobaczmy zatem jak się zabrać za uprawę Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, aby zapewnić sobie estetykę i niezbyt dużo pracy związanej z pielęgnacją.

Wybieramy odmiany Różanecznika do ogrodowej uprawy.

W celu dobrania prawidłowych odmian do uprawy w ogrodzie, przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z faktu tego, iż nie wszystkie odmiany będą się do ogrodowych upraw nadawać. Niestety, ale niektóre z nich nie będą radzić sobie w przypadku mrozów na poziomie poniżej 20 stopni Celsjusza, a niestety, na takie temperatury powinniśmy być przygotowani, toteż warto od razu się zabezpieczyć, wybierając odmiany, które bez trudu przetrwają najsroższą zimę. Pozostałe zaś, raczej powinniśmy uprawiać w donicach, aby zawsze mieć możliwość schowania ich w pomieszczeniach gospodarczych w trakcie największych mrozów. Musimy tutaj także pamiętać, iż każdy Różanecznik będzie osiągać zupełnie różne rozmiary, wobec czego warto od razu dobrze zastanowić się nad dobrem dla niego odpowiedniego stanowiska, gdyż nie zawsze ponad dwumetrowy krzew będzie w danym miejscu naszego ogrodu idealny. Dobrze zastanawiając się nad lokalizacją naszych poszczególnych Różaneczników z całą pewnością ograniczymy ryzyko konieczności przyszłych problemów z przesadzaniem zbyt dużych roślin.

O czym pamiętać uprawiając Rododendrony?

Oczywiście sama uprawa Różaneczników nie jest niczym nadzwyczaj wymagającym, aczkolwiek podstawowa wiedza w tym zakresie z całą pewnością będzie przydatna. Wartym podkreślenia jest tutaj fakt, iż wszystkie Rhododendrony wymagają gleby o dość kwaśnym odczynie pH, wobec czego przygotowywanie odpowiedniej mieszanki będzie także jak najbardziej wskazane. Warto zadbać o to, aby mieszanka gleby charakteryzowała się odczynem pH na poziomie w graniach 5 – 6,5, co powinno być odpowiednim zakresem dla większości odmian Rododendronów. W przypadku zaś innych potrzeb danego gatunku, z całą pewnością sprzedawca powinien nas o tym poinformować. Generalnie jednak rzecz biorąc, trzeba tutaj powiedzieć, iż uprawa Różaneczników nie należy do zadań wyjątkowo trudnych, i nawet początkujący ogrodnicy, o małym poziomie doświadczenia, powinni sobie bez większych trudności poradzić, i osiągnąć odpowiednio dobre, estetyczne efekty uprawy różaneczników w przydomowym ogrodzie.