Dobór gniazdek do instalacji elektrycznej

Dobór gniazdek do instalacji elektrycznej

27 lutego, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Montaż instalacji elektrycznej w naszych domach i mieszkaniach, to kwestia bardzo ważna, bowiem od prawidłowego przeprowadzenia wszystkich prac, zależy zarówno nasz komfort przyszłego korzystania z elektryczności, ale także i poczucie bezpieczeństwa. Musimy przecież pamiętać o tym, że z prądem elektrycznym nie ma żartów, bowiem potrafi on doprowadzić do utraty całego naszego dobytku, a w najgorszym z możliwych przypadków, jest w stanie pozbawić nas życia. Dlatego też, przy wykonywaniu prac montażowych z instalacją elektryczną, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wsparcia profesjonalnego elektryka, mogącego pochwalić się uprawnieniami SEP, które w tym przypadku będą potwierdzeniem jego umiejętności i wiedzy w tym zakresie.

Podstawowe założenia prac instalacyjnych.

W pierwszej kolejności, przed przystąpienie do jakichkolwiek prac związanych z montażem instalacji elektrycznej, musimy przygotować kompletny projekt całej instalacji. chodzi tutaj głównie o kwestie rozlokowania poszczególnych gniazdek i ich ilości w każdym pomieszczeniu. Warto także uwzględnić kwestie związane z przekrojem zastosowanych przewodów elektrycznych, oraz kwestie bezpieczników na tablicy rozdzielczej. Warto tutaj od razu na etapie projektu, przygotować cała instalację tak, abyśmy w przyszłości mieli możliwość wyłączenia jednego zaledwie pomieszczenia w celu prowadzenia w nim prac, a pozostałe mogły w dalszym ciągu być w pełni funkcjonalne. Wymagać to będzie oczywiście dodatkowych nakładów na przewody i bezpieczniki, niemniej jednak automatycznie podniesie nam poziom komfortu korzystania z domu, oraz zapewni możliwość bezproblemowego przeprowadzania remontów czy tez prac modernizacyjnych w poszczególnych pomieszczeniach, bez konieczności wyłączania z eksploatacji pozostałych.

Dobór podzespołów do montażu instalacji elektrycznej.

Nie da się tutaj ukryć, iż kwestią kluczową, wpływającą na możliwość bezpiecznej eksploatacji instalacji elektrycznej w domu, będzie prawidłowy dobór poszczególnych elementów wchodzących w skład instalacji. mamy tutaj na myśli zarówno wszystkie przewody elektryczne, jak również gniazda, łączniki i bezpieczniki, a także odbiorniki prądu. Wszystko to musi gwarantować bezpieczne użytkowani prądu elektrycznego.

Zdecydowanie najważniejsze będą dla nas tutaj łączniki oraz gniazda instalacji elektrycznej, bowiem z nimi będziemy mieć najczęściej bezpośredni kontakt. Warto zadbać o to, aby zarówno łączniki i gniazda w naszej instalacji były dobrej jakości, posiadały odpowiednie atesty, a co za tym idzie, gwarantowały nam bezpieczeństwo podczas eksploatacji domu. W końcu musimy pamiętać o tym, iż nie każdy producent elementów instalacji elektrycznych, będzie gwarantować nam taki sam poziom jakości wytwarzanych przez siebie podzespołów wchodzących w skład kompletnej instalacji elektrycznej.