Układ pneumatyki w pojazdach ciężarowych
12 stycznia, 2018Jednym z ważniejszych elementów każdego pojazdu ciężarowego, przesądzającym o jego funkcjonalności, jest bez wątpienia układ pneumatyki. W końcu musimy pamiętać, iż wywrotka będzie pracować tylko wtedy, kiedy do siłownika dostarczymy sprężone powietrze. Zaciski hamulcowe także bardzo często wykorzystują sprężone powietrze. Do tego dochodzi jeszcze stabilizacja pojazdów wyposażonych w dźwig HDS, do czego także wykorzystywane są wysuwane z boku pojazdu siłowniki. Generalnie rzecz biorąc możemy powiedzieć, iż sprawny układ pneumatyczny w pojazdach ciężarowych będzie jedną z najważniejszych kwestii, wywierających zdecydowany wpływ na możliwość prawidłowej ich eksploatacji.
Bieżąca kontrola stanu technicznego układu pneumatyki.
Posiadając w swojej flocie sporo samochodów ciężarowych, warto przygotować odpowiedni harmonogram, dzięki któremu będzie możliwe określenie kiedy należy przeprowadzać bieżący przegląd techniczny pojazdu na własnych warsztatach. Oczywiście kwestią kluczową będzie tutaj także to, aby pracownik obsługujący dany pojazd dbał o niego i doglądał wszystkich wskaźników, które mogłyby pokazać ewentualne niezgodności i nieprawidłowości w pracy układu pneumatyki. Pierwszą oznaką jakichkolwiek problemów z pneumatyką będą trudności w pracy siłowników, czy też wydłużająca się droga hamowania. W takich przypadkach można od razu przypuszczać, iż coś niedobrego dzieje się z ukłonem pneumatycznym, a z reguły będą to problemy z osuszaczem powietrza. Chodzi tutaj o to, iż osuszacz powietrza ma za zadanie skutecznie ograniczyć wilgotność sprężonego powietrza, aby elementy pracujące z jego wykorzystaniem nie dostały wilgoci. Będzie to bowiem powodować początki ich korodowania, a to objawia się właśnie obniżoną sprawnością tych elementów. Można więc powiedzieć, iż jeśli siłowniki nie pracują tak jak powinny, natychmiast należy sprawdzić poziom wilgotności sprężanego powietrza, gdyż może się okazać, iż mamy do czynienia właśnie z uszkodzeniem osuszacza powietrza.
Naprawa i regeneracja pneumatyki samochodowej.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy naszego układu pneumatyki samochodowej, koniecznością będzie odstawienie pojazdu na warsztat samochodowy. Tam zostanie przeprowadzona skuteczna naprawa i regeneracja pneumatyki samochodowej, dzięki czemu można będzie jeszcze trochę wydłużyć okres jego eksploatacji bez konieczności przeprowadzania kosztownej wymiany układu pneumatyki. Szczególnie ważne jest tutaj jednak to, aby jak najszybciej reagować, bowiem zbyt długie odwlekanie wizyty w serwisie, może doprowadzić do sytuacji iż regeneracja nie będzie już absolutnie możliwa a co za tym idzie, trzeba będzie ponieść koszty wymiany poszczególnych elementów na nowe. O wiele lepszym jest jednak przeprowadzenie regeneracji poszczególnych elementów, gdyż wychodzi to o wiele przystępniej cenowo, niż wymiana elementów nowe. Dlatego też, tak ważna tutaj będzie regularna kontrola stanu technicznego pojazdów, a jednocześnie szybkie reagowanie w przypadku wychwycenia jakichkolwiek niezgodności.