Ubezpieczenie dla rolnika.

Ubezpieczenie dla rolnika.

26 maja, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Właściwe ubezpieczenie dla rolnika to podstawa, bowiem dzięki temu, można bezpiecznie i bez jakichkolwiek obaw prowadzić gospodarstwo rolne. W wielu przypadkach będzie to jednak ubezpieczenie w pełni obowiązkowe. W zgodzie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, część rolników musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC gospodarstwa, oraz ubezpieczenie zabudowań gospodarczych. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby mieć świadomość tego, w jakich okolicznościach, należy wykupić obowiązkowo, wspomniane polisy ubezpieczeniowe.

Czy ubezpieczenie dla rolnika jest rzeczywiście tak istotne?

Jak się w wielu przypadkach okazuje, jest ono bardzo istotne, aczkolwiek przekonać się o tym można dopiero w momencie, kiedy jest potrzebne. Dopiero kiedy wydarzy się jakieś nieprzewidywalne zdarzenie, w wyniku którego, rolnik mógłby ponieść straty materialne, ubezpieczenie dla rolnika pokazuje swoją prawdziwą wartość. Co bardzo ważne, ubezpieczenie dla rolnika, będzie składać się z kilku różnych polis, szczególnie to, w wymiarze obowiązkowym. Aby jednak rolnik zakwalifikował się do obowiązkowego ubezpieczenia, musi spełnić następujące przesłanki:

  • Musi on prowadzić gospodarstwo rolne o powierzchni upraw rolnych przekraczających 1 ha
  • Musi być osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne.
  • Musi przynajmniej w części rozliczać się podatkiem rolnym.

W takich okolicznościach, rolnik będzie obowiązany do wykupienia dwóch, najważniejszych polis ubezpieczenia rolniczego.

Jakie polisy należy wykupić?

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, trzeba będzie wykupić przynajmniej dwie polisy ubezpieczenia. Poza tym, trzeba będzie jeszcze wykupić inne polisy, przy spełnieniu konkretnych warunków. Podstawowe ubezpieczenie dla rolnika składa się z następujących polis.

  • Polisa OC gospodarstwa rolnego – zapewnia ochronę na wypadek zdarzeń, w wyniku których doszło do wyrządzenia strat na rzecz osób trzecich. Dzięki tej polisie, to ubezpieczalnia będzie zajmować się ewentualnym wypłacaniem zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.
  • Ubezpieczenie budynków gospodarskich – zapewnia ochronę na wypadek zdarzeń losowych, w wyniku których uszkodzeniu uległy zabudowania gospodarcze. Chodzi tutaj przede wszystkim o zdarzenia takie jak: pożar, powódź, wichura, huragan, oberwanie chmury, zalanie pola uprawnego, gradobicie, czy też nawet tak z pozoru kuriozalna sytuacja, jak upadek statku powietrznego.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj więc podkreślić, iż nawet najtańsze ubezpieczenie OC rolnika będzie gwarantować odpowiedni zakres ochrony dla gospodarstwa. Warto więc jak najlepiej dobrać konkretną formę ubezpieczenia i wykupić właściwą polisę. Szczególnie jeśli jako rolnik, podchodzimy pod przepisy o obowiązkowych ubezpieczeniach rolnych. Dzięki temu bowiem, nasze ubezpieczenie dla rolnika, zagwarantuje nam pełną ochronę na wypadek wspomnianych powyżej zdarzeń, co może się okazać jak najbardziej przydatne i niezbędne do przetrwania gospodarstwa.