Profesjonalne lornetki dla profesjonalistów

Profesjonalne lornetki dla profesjonalistów

20 października, 2016 0 przez Tomasz Kozłowski

Jak bardzo dobrze nam wszystkim wiadomo, lornetek na rynku jest stosunkowo sporo, a przede wszystkim różnią się one od siebie dość znacznie w zakresie podstawowych parametrów. Skutkiem tego każda lornetka będzie raczej nadawać się do zupełnie innych zastosowań. Bez trudu znaleźć można lornetki o zastosowaniach w pełni amatorskich, które sprawdzają się przede wszystkim w przypadku podglądania przyrody, czy też lepszego podziwiania niecodziennych zjawisk atmosferycznych. Oczywiście znaleźć można także w pełni profesjonalne i bardzo kosztowne lornetki, które będą idealnym rozwiązaniem w przypadku zastosowań profesjonalnych, takich jak na przykład praca w straży granicznej, policji, czy też w myślistwie. Zobaczmy, jak najlepiej dobrać lornetkę o profesjonalnym zastosowaniu.

Parametry techniczne lornetki.

Przede wszystkim należy zwrócić szczególna uwagę na podane przez producenta parametry techniczne danego modelu lornetki. Z reguły opisywane są one przez dwie liczby rozdzielone znakiem x. Pierwsza liczba będzie określać krotność przybliżenia, natomiast druga liczba będzie określeniem średnicy zastosowanych do budowy szkieł powiększających. Zasada się tutaj dość prosta. Im większa średnica zastosowanych szkieł powiększających tym więcej światła wpadnie do wnętrza lornetki, a tym samym lornetka będzie się lepiej sprawdzać w ciemności. Średnice powyżej 50mm, będą już jak najbardziej nadawać się do stosowania po zmroku. W profesjonalnych lornetkach stosowane są także różne unowocześnienia technologiczne, jak chociażby cyfrowe określanie odległości obserwowanego obiektu lub tez stabilizacja obrazu, niwelująca efekt rozmycia przy drganiu rąk. Jest to szczególnie przydatne w przypadku lornetek o dużym poziomie przybliżenia, bowiem w takich sytuacjach będziemy mogli odczuć większy poziom dyskomfortu wynikający z drgania naszych rąk. Obraz będzie po prostu mało czytelny, zaś stabilizacja pozwoli nam ten problem ominąć.

Gdzie szukać dobrych lornetek o profesjonalnych zastosowaniach?

Najlepiej u autoryzowanych dystrybutorów profesjonalnych producentów takich jak chociażby Alpen Optics. Oczywiście w pierwszej kolejności należy określić swoje potrzeby w stosunku do lornetki, oraz znaleźć odpowiadający naszym potrzebom model lornetki. W tym celu warto wejść na przykład na stronę producenta (alpenoptics.pl), i tam wyszukać odpowiedni model po parametrach technicznych. Od razu będziemy mogli się też zapoznać z całą i szczegółową dokumentacja techniczną danego modelu lornetek. Generalnie rzecz biorąc, biorąc, należy tutaj jak najlepiej określić swoje potrzeby, aby nie kupić lornetki nie spełniającej naszych wymagań, lub też takiej, która będzie zanadto je przewyższać, gdyż po prostu zmarnujemy pieniądze. Nie warto przecież na sporadyczne polowanie kupować lornetki za kilka tysięcy, bowiem nie będziemy w stanie wykorzystać w pełni jej całej funkcjonalności.