Oczyszczanie powietrza wewnątrz pomieszczeń warsztatu lakierniczego

Oczyszczanie powietrza wewnątrz pomieszczeń warsztatu lakierniczego

31 października, 2018 0 przez Tomasz Kozłowski

Czysta atmosfera wewnętrzna w warsztacie lakierniczym to podstawa jeśli chodzi o jakość realizowanych prac lakierniczych. Musimy tutaj podkreślić, iż należy wykorzystać wszystkie możliwe środki aby ten cel osiągnąć. Począwszy od systemu nawiewno wywiewnego, a skończywszy na wewnętrznych filtrach osadowych. Wszystkie te systemy razem wzięte zagwarantują nam maksymalnie wysoki poziom czystości atmosfery wewnętrznej. To z kolei będzie przekładać się na podniesienie jakości realizowanych prac lakierniczych, co w tym przypadku jest przecież kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Wewnętrzna filtracja filtrami osadowymi.

Jak sama nazwa wskazuje filtry osadowe to specyficzna ich forma. Pozwalają one swobodnie osiąść zanieczyszczeniom na filtrze, i natychmiast je wchłaniają wiążąc w swojej wewnętrznej strukturze. Mamy tutaj kilka róznych filtrów w tym zakresie, a będą to:

  • Filtry sufitowe – instalowane na sufitach w celu przechwytywania lotnych zanieczyszczeń chemicznych
  • Filtry ścienne – działają podobnie jak filtry sufitowe jednakże przechwytują zanieczyszczenia dużo wcześniej.
  • Filtry podłogowe – przechwytują zanieczyszczenia osiadające na podłogach.

Zastosowanie tego typu filtrów wewnątrz pomieszczeń warsztatowych pozwoli nam starannie oczyścić wnętrze warsztatu z wszystkich unoszących się zabrudzeń. Ich pozostawienie w pomieszczeniu doprowadziłoby do przedostawania się ich do strefy roboczej. To niestety nie jest dobre. Takie zanieczyszczenia będą się mieszać z mgiełka lakierniczą, a to będzie powodować nieprawidłowe nakładanie warstw lakieru. Będzie on słaby i niezbyt estetyczny. Im więcej zanieczyszczeń przedostanie się do lakieru, tym gorszej jakości będzie to powłoka lakierowana.

Filtrowanie zanieczyszczeń osiadających.

Bardzo ważnym aspektem będzie tutaj przechwytywanie zanieczyszczeń opadających na podłogi. chodzi tutaj o to, iż pył i kurz, które osiadają na podłogach, są następnie wznoszone w powietrze przez przemieszczających się pracowników. Aby tego uniknąć, należy zastosować odpowiednie filtry podłogowe. Pozwalają one na szybkie i sprawne wchłonięcie zanieczyszczeń do wnętrza filtra i związanie ich wewnątrz jego struktury. Dzięki temu nie będą one wznoszone w górę poprzez pracowników i maszyny warsztatowe. Będzie to rzecz jasna tylko kolejny krok na drodze do osiągnięcia najlepszej jakości lakierowanych powierzchni. Ostatnim krokiem będzie inwestycja w kabinę lakierniczą, która jeszcze lepiej zabezpieczy przestrzeń roboczą przed zabrudzeniami. Oczywiście jest to inwestycja dla najlepszych warsztatów, zajmujących się rzeczywiście wymagającymi pracami lakierniczymi. W większości przypadków takie podstawowe zabezpieczenie jak filtry osadowe i system wentylacji powinny w zupełności wystarczyć