Klimatyzator split czy multisplit – jaki wybrać

Klimatyzator split czy multisplit – jaki wybrać

21 sierpnia, 2021 0 przez Tomasz Kozłowski

Obecnie przeważająca część osób decyduje się na zakup urządzenia, jaki jest klimatyzator domowy, jednakże w obliczu wiele dostępnych modeli, zakup urządzenia może się okazać nie lada wyzwaniem.

Charakterystyka klimatyzatora multisplit

Klimatyzator multisplit to sprzęt, który bardzo dobrze sprawdzi się do ochłodzenia, lub ogrzania większej ilości pomieszczeń w jednym czasie. W urządzeniu jednostka centralna, zespolona jest z kilkoma podzespołami wewnętrznymi, z kolei parowniki w urządzeniu zostały zainstalowane w układzie zewnętrznym, a następnie dwoma przewodami są one podłączane do skraplacza. Kiedy istnieje potrzeba zwiększenia ilości jednostek zewnętrznych, to wówczas wystarczy dokupienie rozgałęźnika bądź rozdzielacza, które umożliwiają podłączenie czynnika chłodniczego do określonych jednostek. Elektryczny zawór rozprężny pozwala na odpowiednie rozdzielenie mocy w czasie działania klimatyzatora. Za sprawą posiadanych właściwości klimatyzator może być podłączony również do budynków o dużym zagęszczeniu osób.

Zastosowanie klimatyzatora split

Klimatyzacja typu split charakteryzuje się wysoką efektywnością oraz wydajnością. W przeciwieństwie do klimatyzacji multisplit układ wewnętrzny urządzenia, składa się z samej jednostki wewnętrznej, która pełni funkcję parownika oraz pojedynczej jednostki zewnętrznej, w tym przypadku występująca jako skraplacz. jednostki są połączone ze sobą dwoma przewodami, w których w środku znajduje się czynnik chłodniczy. Klimatyzacja jest indywidualnie zasilana prądem. dzięki posiadaniu małej ilości i stosunkowo krótkich przewodów, instalację do których podłączone jest urządzenie nie są tak bardzo narażone na czynniki zewnętrzne. Kolejnym powodem przemawiającym za zakupem opisywanego sprzętu jest jego cicha praca w porównaniu z innymi modelami, gdyż jednostka zewnętrzna umieszczona jest poza pomieszczeniem. Klimatyzator w razie potrzeby w łatwy sposób możemy przetransportować. Klimatyzator domowy typu split jest dostępny do zakupu w różnych kombinacjach np na rynku są dostępne klimatyzatory ścienne, podłogowe, kanałowe, ale także i kasetonowe. Warto jest zaopatrzyć się w opisywane urządzenie ponieważ jest ono tańsze, a przy tym charakteryzuje się mniejszym zużyciem prądu.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu określonej temperatury w większej ilości pomieszczeń to wtedy bardzo dobrze sprawdzi się klimatyzacja multisplit. Natomiast klimatyzacja split jest funkcjonalnym urządzeniem w przypadku schłodzenia obiektów o mniejszych wymiarach.